Celestron  

Celestron Onyx 80EDF

841389TSC/CEL #52285 ONYX 80 EDF OTA (APO)21.000 Kč
vč. DPH
Čočkový apochromatický dalekohled - refraktor, fluoritový ED dublet z nízkorozpylových skel s vynikající kresbou i při vyšších zvětšeních, prakticky bez barevné vady. Světelnost f/6.25, 80/500mm, plně otočný okulárový výtah typu Crayford (bez vůlí), 2” výstup, redukce z 2” na 1.25” s přítlakem přes pero, výsuvná roznice (sluneční clona). Otevřená miřidla pro snadné a rychlé namíření na hledaný objekt. Přichycení ke stativu přes malý fotografický závit nebo k paralaktické montáži přes rybinu typu Celestron/Vixen/Synta. Hliníkový transportní kufr s tvarovanou výplní. Vynikající dalekohled pro širokoúhlou astrofotografii, pro ornitologii, pro pozorování a fotografování přírody bez kompromisů.

K dalekohledu doporučujeme 2” zenitové zrcátko s odrazivostí 99% a některý se zoom okulárů vyšší třídy, možnost doplnit o RDF hledáček (červený bod).
Obj. č.: 841389

Skutečný mazlíček

kufr k dalekohledu onyx Po C-80ED tedy ED refraktoru 80/600mm opticky ne nepodobnému nejmenovanému ED-čku z Číny přichází nový výrazně jiný model. V papírové, jak jinak než barevně potištěné krabici se ukrývá hliníkový kufřík s logem Celestron. Po jeho otevření vykoukne skutečně malý dalekohled, vyvedený v lesklé anodizované černé. Zaujme především dokonalým zpracováním. Trochu zklamáním je, že v kufříku kromě redukce ze 2" na 1.25" není nic jiného. Hmotnost kufříku s dalekohledem je rovných 5 kg, samotného dalekohledu je 2.8 kg, vystrojeného 2" zrcátkem a 2" okulárem potom 3.45 kg.

 


 

Okulárový výtah

okulárový výtah Na první pohled zaujme okulárový výtah. Jde o dnes již běžně používaný výtah konstrukce Crayford tj. bezvůlový třecí výtah s pojezdem po ložiskách. Výtah je plně otočný o 360° a má samozřejmě stavitelný odpor a aretaci posuvu/ostření. Výstup je 2" s přítlakem přes mosazné perko, nedochází tedy k otlačení okulárů stavěcími šroubky. Podobně je na tom redukce z 2" průměru na 1.25" průměr opět s přítlakem přes pero a se závitem pro použití 2" filtrů na straně k objektivu. Zdvih výtahu je 75mm.

 


 

Hledáček

hledáček Hledáček nehledáček. Celestron zřejmě předpokládá použití dalekohledu spíše jako pozorovacího nebo jen pro malá zvětšení. Hledáček totiž vyřešil jednoduchým průhledem, skrz který se sice pohodlně a rychle míří, ale přesnost zaměření značně závisí na úhlu pohledu. Platí, že z čím větší dálky do něj koukáme tím přesněji lze zaměřit. Díky podobnosti s WO však lze k dalekohledu připojit některý z hledáčků firmy WIlliam-Optics včetně nového Red Dot Finderu.

 


 

Optika

objektiv Srdcem celého přístroje je dvojčlenný vzduchem oddělený objektiv z fluoritovým ED členem. Použitím těchto moderních skel má dvě výhody. Při relativně světelné soustavě f/6.25 je v podstatě neznatelná zbytková barevná vada a i díky malé tloušťce skla se snižují ztráty světla přímo ve skle. K vysoké propustnosti objektivu ještě dále přispívá použití špičkových antireflexních vrstev Strabright XLT používaných v Schmidt-Cassegrainech. Tubus je precizně černě vymatován, kromě hrubého rýhování je tubus osazen další vnitřní clonou. Objektiv je chráněn či cloněn 70mm vysouvací rosnicí.

 


 

Úchyt

lišta Úchyt dalekohledu je vyřešen tak, aby jej bylo možno uchytit jak na klasický fotografický stativ pomocí malého fotografického závitu tak na standardní paralaktické montáže řady Celestron CG, Vixen GP nebo Sky-Watcher EQ/HEQ. Lišta je lichoběžníkového průřezu o délce 80mm.

 


 

Pokoukání

objektiv okuláry

Dalekohled jsme otestovali jak jinak než zatím ve dne a na našem nejbližším okolí. Samozřejmě úplnou pravdu odhalí až obraz hvězd a obraz planet, případně fotografie. Těm, kdož by jej však používali jako pozorovací snad snad pomůže několik následujících postřehů. Všechny použité okuláry poskytovaly ve středu pole kontrastní a ostrý obraz s perfektní kresbou detailů. Jednotlivé okuláry byly náchylné na správné postavení oka - při výraznějším vybočení z osy okuláru se projevila barevná vada, tedy duhové okraje na kontrastních přechodech, což je většinou vlastnost okuláru.

S vynikajícím dalekohledem jsme použili i vynikající okuláry. Vixen LVW 22mm poskytuje zvětšení 23x a zorné pole 2°50´ (150 m /1 km). Barevná vada se projevila cca v 1/5 zorného pole u kraje. Okulár Televue Nagler 22mm se stejným zvětšením a zorným polem 3°35´ na tom byl ještě lépe, barevná vada se projevila až u těsného kraje zorného pole. Pro střední zvětšení jsme použili okulár William-Optics UWAN 7mm (zvětšení 71x, zorné pole 1°10´). Kontrast stále výborný, kresba ostrá skoro do kraje, barevná vada jen na okraji pole. Vyzkoušeli jsme i okulár monocentrické konstrukce TMB 7mm s malým zorným polem, speciálem na planety - až na kratičkou vzdálenost výstupní pupily obraz jako víno, až do kraje s velmi nepatrným náznakem barevné vady při vychýlení oka z osy okuláru. Vyzkoušeli jsme ještě 4mm okuláry Vixen, Televue Radian i WO UWAN v podstatě se stejným výsledkem. Zřetelná barevná vada u těsného okraje zorného pole (u Vixenu s 45° zorným polem skutečně nenápadná) a zkreslení zorného pole - poduškovitost. Vzhledem k tomu, že byla pozorovatelná se všemi okuláry, půjde o vlastnost objektivu, který je přeci jen pouze dvojčlenný s relativně krátkým ohniskem. Pro nenechavce jen dodám, že jsme vyzkoušeli i oblíbený testovací okulár Vixen LV 2.5mm (zvětšení 200x, zorné pole 13´ tj. 12 m /1 km) a obrázek dopadl podobně jako u jiných ED dalekohledů - obraz byl sice ještě koukatelný, ale ostrost, jas a kontrast si u pěkného pokoukání představuji jinak. Se skutečně slušným obrazem lze počítat až k hranici 2D tedy do cca 150-160x.

 


 

Doporučené příslušenství

příslušenství Protože dalekohled je dodáván bez jakéhokoliv příslušenství, je nutno vybrat a doplnit alespoň to základní. Tím je 2" zrcátko nebo hranol a sada okulárů. Celestron avizuje nové 2" zrcátko s vysokou odrazivostí a lambda/10, ale to v tuto chvíli ještě není k dispozici. Dalekohled proto doporučujeme dovybavit 2" zenitovým (90°) zrcátkem firmy William-Optics s dielektrickým pokovením a garantovanou odrazivostí 99%. Z okulárů lze pro malá zvětšení doporučit řadu SWAN ve 2" upínacím průměru (případná zvětšení 12.5x, 15x nebo 20x), pro větší zvětšení potom řadu UWA v 1.25" upínacím průměru (31x, 71x, 125x).

 


 

dalekohled onyx dalekohled onyx

...hvězdám blíž

50 let firmy Celestron

Jubileum firmy CELESTRON


Naši partneři:

Česká astronomická společnost
Přístrojová sekce ČAS
Astrofórum Časopis Astropis

aktualizace:
14. 06. 2012
produktů:
6284