![]() | DALEKOHLED/CEL #52291 C-5S SPOTTER (127/1250mm) SCT | 12.960 Kč vč. DPH | |
Zrcadlový dalekohled konstrukce Schmidt-Cassegrain, zrcadlo 127mm, ohnisková vzdálenost 1250mm, f/10, antireflexní úprava XLT StarBrigt (FMC). Výstup 1.25”, převracecí hranol 45°, oklurár Plössl 25mm (50x), převracející hledáček 6x30 se vzpřímeným a správně orientovaným obrazem. Dalekohled vybaven lištou s rybinou umožňující úchyt na astronomické montáže řady CG a dále fotozávity pro přichycení na stativ. Vhodný i jako teleobjektiv. Vynikající zejména krátkou délkou, skladný. Měkčené pouzdro. Obj. č.: 836301 |
S nadcházejícím příznivějším počasím mne to opět táhne ven, do přírody. Když do přírody tak na kopec, kde jsou daleké výhledy, člověk se zklidní z dennodenního běhu s časem a s nadhledem se kochá krajinou.
Snad ne jen proto, že jsem "od fochu" s sebou vozím či nosím nějaké to kukátko na podívání se dál, než vidím okem. I proto jsme oprášili nabídku pozorovacích dalekohledů od firmy Celestron.
Mezi dalekohledy, které mne od začátku spolupráce s Celestronem fascinují a ke kterému se neustále vracím je C-5. Pro neobeznámené trocha historie. Firma Celestron je historicky prvním výrobcem, který začal sériově vyrábět a dodávat na trh dalekohledy konstrukce Schmidt-Cassegrain a to již koncem 60.let. Kompaktní, lehké a přitom výkonné stroje si získaly obrovskou oblibu a v téměř nezměněné podobě se vyrábějí dodnes. Na počátku toho všeho stály právě modely C-5 a C-8. Nejmenší v řadě 5" dalekohled se zúčastnil i misí Apollo a z oběžné dráhy s ním byly pořízeny snímky jak Země tak Měsíce. NASA jej využívá i dnes a patří k výbavě raketoplánů. Ale zpět k technice.
Celestron C-5 je dalekohled o průměru 127mm a ohniskem 1250mm. Tubus měří 330mm na délku a osazený příslušenstvím váží 2.7kg. Je vybaven úchytem na běžný fotografický stativ a zároveň rybinou pro přichycení na montáže typu CG/EQ/GP. Ve standardní výbavě je 1 okulár s ohniskem 25mm, tedy zvětšení 50x (zorné pole 1° resp. 17m/1km), vzpřimující hranol 45° a malý vyhledávací dalekohled (hledáček) 8x20, dávající vzpřímený obraz. To vše úhledně zabalené do přepravní brašny. Ke kouzlu C-5 patří i velmi krátká vzdálenost nejbližšího zaostření, výrobce garantuje 6m, ale v praxi lze zaostřit i na kratší vzdálenost. Pro jakákoliv pozorování je samozřejmě nutno počítat s nutností použití stativu. Pokud stativ pro dalekohled teprve vybíráte a vybíráte z běžných fotografických stativů pak se držte rady, že by měl mít minimálně dvojnásobnou nosnost než udává výrobce, jinak budete nepříjemně zaskočeni jeho nedostatečnou tuhostí a nestabilitou.
C-5 lze samozřejmě rozšířit o další příslušenství a získat tak mocný nástroj jak pro pozemská pozorování, fotografii ale i pro astronomii.
Pro pozemská pozorování zjistíme velmi brzy, že zvětšení 50x je do přírody až příliš. Možností je několik. Nejlevnější řešení je dokoupit 40mm okulár, čímž získáme zvětšení 32x a zorné pole asi 1,3° (resp. 24m/1km). Okuláry s delším ohniskem a tedy menším zvětšením jsou již problém, je možno tedy zvolit ještě cestu při stejném zvětšení rozšířit zorné pole. To vyžaduje dovybavení dalekohledu 2" výstupním tubusem (např. #17 Baader) a 2" vzpřimujícím hranolem (např. Willam Optics). Pak můžeme použít okulár 40mm se zdánlivým zorným polem 70° a při zvětšení 32x získáme pole asi 2.3° resp. 40m/1km. Pro naopak větší zvětšení lze doporučit na denní pozorování tzv. zoom okulár, který umožňuje plynulou změnu zvětšení. Většina okulárů se vyrábí v rozsahu 8-24mm tedy zvětšení 52-156x. K nejkvalitnějším v tuto chvíli patří Baader Click Zoom.
Dalekohled C-5 lze použít a byl i konstruován pro fotografování. Při ohnisku 1250mm je schopen vykreslit pole SRL fotoaparátu tedy úhlopříčku formátu 43mm. Pro připojení postačí T-adaptér a T-kroužek na příslušnou zrcadlovku (Canon, Nikon, Pentax, ...).
První tři snímky pořízené v primárním ohnisku dalekohledu, poslední snímek vyfocen objektivem f=300mm (Canon EF 28-300 mm)
pro srovnání s C5-S. Po kliknutí na snímek se zobrazí v plné velikosti.
O použití pro astronomii se rozepisovat nebudu, neboť souběžně se vyrábějí modifikace C-5 doplněné o astronomické montáže ať už je to OMNI 127 XLT nebo NexStar 5 SE. Při vhodných podmínkách dalekohled hravě dosahuje horní meze užitečného zvětšení tedy cca 250x a díky průměru je určen nejen na pozorování Měsíce a planet, ale i na hvězdokupy a jasnější objekty vzdáleného vesmíru.
![]() | TSC/CEL #11084 OMNI 127 XLT 127/1250mm SCT | 16.700 Kč vč. DPH | |
Novinka 2007. Dalekohled konstrukce Schmidt-Cassegrain 127/1250mm s antireflexní úpravou XLT StarBright, f/10 na německé paralaktické montáži CG-4 (EQ-3-2) s jemnými pohyby a osami vedenými v kuličkových ložiskách v obou osách, dovybavitelné oběma motory a polárním hledáčkem. Nový výškově stavitelný stativ na 1.75” nerezových nohách. Hledáček 6x30, okulár 25mm (50x), protizávaží 5.5kg. Vynikající transporotvatelný přístroj jak pro úplné začátečníky tak pokročilé. 5” Schmidt-Cassegrain patří k nejoblíbenějším katadioptrům vůbec, jeho první verze byla použita při misích Apollo na Měsíc. Vyniká malými mechanickými rozměry a dostatečným optickým výkonem, nyní posíleným novými vrstvami XLT. Díky tomu po sejmutí z montáže poslouží velmi dobře jako teleobjektiv. Vyjímečnost tohoto přístroje nyní poslije elegantní bílo/černí kombinace. Obj. č.: 843318 | |||
![]() | TSC/CEL #11036 NEXSTAR 5 SE | 22.800 Kč vč. DPH | |
Dalekohled konstrukce Schmidt Cassegrain 127/1250mm, f/10 s novou antireflexní úpravou XLT (+7%), na automatizované naváděné polovidlicové azimutální montáži, systém NexStar Go-To s databází 40.000+ objektů dovybavený metodou ustavení SkyAlign. Ovladač je upgradevatelný z internetu. Napájení 12V. Tubus je odnímatelný z vidlice. Výstup 1.25” rozšiřitelný na 2”, zenitový hranol 90°, okulár E-Lux 25mm (50x), hledáček typu Star Pointer. Součástí je i stativ na nerezových stojnách se stavitelným polárním klínem. Hmotnost dalekohledu 8 kg, hmotnost stativu 4.5kg. Kompaktnost, výkonnost a nízká hmotnost předurčují tento dalekohled jako cestovní. Doporučujeme transportní kufr buď od Celestronu nebo JMI. Obj. č.: 843342 |