Celestron  

Projekční tzv. afokální fotografie

Afokální nástavec Snad každý, kdo se dostane k dalekohledu, dříve nebo později pomyslí na to, jak pořídit fotografii nějakého objektu. První a pravděpodobně i nejjednodušší kroky vedou k fotografiím jasných objektů, zejména Měsíce, planet a Slunce (s použitím slunečních filtrů). MěsícObraz prostě zachytíme tak, jak vystupuje z okuláru dalekohledu. Tomuto způsobu říkáme projekční.

Abychom nemuseli zápasit s fotoaparátem u okuláru a v hledáčku zachytávat komíhající se obraz, dodávají výrobci dalekohledů i výrobci příslušenství mnoho různých fotoadaptérů, teleextenderů a dalších adaptérů.

Dnes lze k projekční fotografii použít jakýkoliv fotoaparát, ať již klasický na film nebo digitální, jehož objektiv je osazen závitem. Ze zkušenosti vím, že na fotografie jasných objektů je rozhodně lepší digitální fotoaparát, neboť výsledek si zkontrolujete ihned (zejména zaostření a správnost expozice).

Projekční stavebnice Baader T2

Baader T2 Firma Baader dodává stavebnici na bázi systému Astro T-2, kterou lze připojit na 1.25" výstup, na 2" výstup případně jakýkoliv jiný (Zeiss, Vixen, ...). Schéma stavebnice je na obrázku vpravo. Pro digitální fotoaparáty je nutno T-kroužek nahradit T-kroužkem pro digitální fotoaparáty (2408040 nebo 2408165) a příslušným kroužkem pro daný typ přístroje.

Sliding Focuser Jako projekční okuláry se hodí buď okuláry Baader Eudiaskopic nebo Vixen LV (po sejmutí ochranné gumy). Do stavebnice je zahrnut i prvek #24, který umožňuje zaostření celé soustavy. Zde jen připomínám, že pro dosažení lepších výsledků je lepší vypnout automatické zaostřování fotoaparátu a obraz zaostřit ručně (buď ostřením dalekohledu; to ale bývá velmi hrubé nebo právě tímto prvkem, pokud fotoaparát nelze v manuálu zaostřovat).

Univerzální projekční nástavec

Saturn

Další možností jak úspěšně pořídit fotografii projekcí je použít tzv. univerzální afokální nástavec. Ne všechny fotoaparáty jsou vybaveny závitem, na který lze připojit T2 stavebnici - klasicky malé kompakty. I s nimi však lze fotografovat, jsou-li vybaveny alespoň stativovým závitem. Princip fungování je shodný. Univerzální držák se jak svěrka uchytí za okulár dalekohledu, na plošinu se přichytí podobně jako ke stativu fotoaparát a stavěcími šrouby ve třech osách nastaví správná vzdálenost a souosost s dalekohledem. Pro ostření za denního světla lze doporučit - zaostřete dalekohled jako pro vizuální pozorování a fotoaparát můžete ponechat na automatiku nebo navolit makro režim. Pro noční snímky je lépe přepnout fotoaparát do ručního režimu, pokud to umožňuje.

Afokální držákAfokální držákAfokální držákAfokální držák

Pro srovnání připojujeme tři fotografie (ořez ve stejném měřitku), pořízené afokálně refraktorem 110/770mm, f/7 přes okulár Vixen LVW. První snímek je fotografie pouze fotoaparátem při ohnisku objektivu 105mm, druhý obrázek je afokálně při ohnisku objektivu 35mm a poslední je opět afokálně při zoomu 3x, tedy ohnisku objektivu 105mm.

ŠiškyŠiškyŠišky

Jste-li rozhodnuti vstoupit do světa afokální fotografie právě touto cestou, napište či zavolejte a my pro vás projekční systém vytvoříme.

...hvězdám blíž

50 let firmy Celestron

Jubileum firmy CELESTRON


Naši partneři:

Česká astronomická společnost
Přístrojová sekce ČAS
Astrofórum Časopis Astropis

aktualizace:
14. 06. 2012
produktů:
6284